منو 031 - تلفن : 36643711
گفتار درمانیمشاوره غیر حضوری

استروبوسکوپی حنجره

کاربرد استروبوسکوپی در گفتار درمانی

امروزه با پيشرفت علوم صداوحنجره درحيطه هاي مختلف ونياز به بررسي هاي دقيق و همه جانبه حنجره و چينهاي صوتي،گرايش به سمت استفاده از تجهيزات مدرن ،‌قابليت هاي بالاي تصوير برداري ازحنجره بيشتر شده است . سيستم ويدئولارينگواستروبوسكوپي درراس اين تجهيزات باراصلي درفرايند تصوير برداري ازحنجره رابه دوش مي كشد.

سيستم استروبوسكوپي با كمك نوراستروب (‌نورسفيدي كه بصورت تناوبي وباسرعت بسيار زياد درفواصل زماني مشخص توليد شده وامكان بررسي دقيق وهمه جانبه حركتهاي سريع مثل ارتعاش تارهاي صوتي را فراهم مي آورد)‌امكان بررسي كامل دقيق حركات چينهاي صوتي حين ارتعاش را فراهم مي آورد. درحقيقت تفاوت استروبوسكوپي با سيستم هاي قبلي امكان مشاهده سيستم چينهاي صوتي حين ارتعاش است درحالي كه مثلا درمعاينه باآينه حنجره ،‌تارهاي صوتي به صورت ثابت و كاملا كلي قابل مشاهده هستند.

با توجه به اين كه دانش آسيب شناسي گفتاروزبان درجهت بررسي عملكرد آواسازي وچگونگي ارتعاش آنهاست به راحتي مي توان به نقش ارزنده اين سيستم دربررسي ماهيت ارتعاش چينهاي صوتي و تشخيص الگوهاي نادرست آواسازي پي برد. اين مهم چه در فاز ارزيابي وچه درفاز درمان گام مهم وعملي درجهت عيني كردن فعاليت هاي گفتار درماني است كه درحقيقت بازده درمان را تا حد بسيار زيادي افزايش مي دهد.

ویدیواستروبوسکوپی را می‌توان به منظور ارزیابی صداسازی انجام داد. در حین تکلم انسان و در هنگام ایجاد صدا به وسیله طناب‌های صوتی یک موج لرزاننده ایجاد می‌شود.تکنیکاستروبوسکوپی حنجره قادر است تغییرات خفیف در لرزش چین صوتی را که با آندوسکوپی قابل دیدن نیست، آشکار سازد.

در آندوسکوپی حنجره به دلیل نور مستقیم و یکنواخت، لبه ی تارهای صوتی به خوبی مشخص نیست. اما در استروبوسکوپی به دلیل نور استروب لبه ی تارصوتی و حرکت آن بخوبی مشخص است.

در مرکز گفتاردرمانی آوا تصویر برداری حنجره با دو روش آندوسکوپی و استروبوسکوپی انجام میشود.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان رحیم ارباب ، ساختمان کاملیا ، طبقه سوم
تلفن : 36643711 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
آنچه باید درمورد لکنت بدانیمآنچه باید درمورد لکنت بدانیم

اهمیت تشخیص بموقع لکنت ،فاکتور مهم درمان این اختلال است.متخصص گفتاردرمانی لکنت را از سایر اختلالات گفتاری تشخیص می دهد و به کنترل و درمان لکنت کمک می کند. ... ادامه مطلب

آپراکسیآپراکسی

در آپراکسی مغز آسیب می بیند وفرد توانایی برنامه ریزی و هماهنگی برای حرکت عضله را ندارند و افراد مبتلا نمی توانند حرکات ارادی و خاص را انجام دهند حتی با وجود این که ماهیچه ها یا عضلاتشان سالم باشد . ... ادامه مطلب

لکنت و روشهای درمان آنلکنت و روشهای درمان آن

گفتار درمانی می تواند مانع از تبدیل لکنت به یک معضل شود. بنابراین توصیه می‌شود چه کودکانی که تازه علائم لکنت در آنها پدیدار شده و چه بزرگسالانی که مبتلا به لکنت می باشد حتما تحت نظر یک آسیب شناس گفتار و زبان قرار گیرند . ... ادامه مطلب

بیوگرافی

عضو سازمان نظام پزشکی ایران

عضو انجمن علمی گفتاردرمانی ایران

نوروتراپیست با مجوز رسمی ازانجمن روانپزشکان ایران

مدیر و موسس کلینیک گفتاردرمانی آوا از سال 1384

فارغ التحصیل رشته آسیب شناسی گفتار و زبان

از دانشگاه علوم پزشکی ایران در سال1375

عنوان پایان نامه: بلع صحیح

طراح و مجری پوسترهای گفتاردرمانی

طراحی نرم افزار تخصصی گفتاردرمانی آوا


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465